Macharius-ommegang: anders maar toch geslaagd

 

Het zonnige Pinksterweekend zou, in normale omstandigheden, het kermisweekend geweest zijn in Laarne. Helaas, door de coronaperikelen was er dit jaar geen kermis, geen rommelmarkt en ook geen Machariusommegang.

Al sinds de 16de eeuw gaat de ommegang uit ter ere van Sint Macharius.  Deze heilige wordt aanbeden in tijden van epidemieën en zou rond het jaar 1000 de pest verdreven hebben uit onze streken. 

In deze coronatijden zou het jammer zijn om deze eeuwenoude traditie te moeten overslaan. Daarom werkte het processie-comité een alternatief uit waarbij je alleen, in gezinsverband of met je bubbel het parcours van de processie kon afleggen tijdens het Pinksterweekend, van kapelletje naar kapelletje, met vertrek en aankomst in de kerk.  Bij iedere stop was er een QR-code voorzien die je kon scannen met je smartphone.  Dan kreeg je een filmpje te zien van de processie zoals die de voorbije jaren plaatsvond, inclusief bezinningsteksten en Bijbelfragmenten die waren ingelezen door deken Ivan, leden van de parochieploeg en ook door een paar jongeren.  

Dit mooie initiatief kon op heel wat belangstelling rekenen van gelovigen die de heilige Macharius wilden eren en van wandelaars die op deze manier onze prachtige gemeente kwamen ontdekken. Uiteraard duimen we met zijn allen dat er volgend jaar opnieuw een echte Machariusprocessie kan uitgaan met het relikwie, de heiligenbeelden, het koor, de harmonie, de paarden, ... Maar intussen was deze corona-editie een geslaagd alternatief om, in tijden waarin iedereen in zijn kot moet blijven, toch een gevoel van verbondenheid te scheppen tussen de parochianen.